Головна » Статті » Систематика комах

У категорії матеріалів: 19
Показано матеріалів: 7-9
Сторінки: « 1 2 3 4 5 6 7 »

Сортувати за: Даті · Назві · Рейтингу · Коментарям · Переглядам

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.

Прямокри́лі (Orthoptera) — це ряд з числа комах, систематична одиниця, що об'єднує декілька родин, найвідоміші з яких коникицвіркунисарана.

Це досить чисельна група видів комах, яких у світі більше 27000, а в Україні відомо дві сотні видів прямокрилих. Зустрічаються представники прямокрилих по всій земній кулі, живуть і за полярним колом, і в тропіках, і в пустелях. Серед них багато екзотичних представників, бо група належить до древніх форм комах, разом з тарганамибогомолами тощо. Для цих комах характерно те, що голова причленована так, що дивиться в бік, а не вперед. Крил мають дві пари, передні більш жорсткі і використовуються як надкрилки, задні більші, основний рушій в польоті, після посадки складаються як віяло і прикриваються передніми крилами. Характерні задні ноги стрибального типу, через які ці комахи мають додаткову назву — стрибаючі комахи (Saltatoria). Прямокрилі вміють спеціально видавати різноманітні звуки і можуть їх сприймати за допомогою спеціальних органів, різних у різних родинах цього ряду.

Етимологія

Назва походить від грецького ortho — прямий і ptera — крила.

Характеристика

Прямокрилі мають зазвичай циліндричну форму тіла, задні ноги витягнуті для стрибків. Вони мають гризучий тип ротового апарату і великі складні очі, можуть мати або не мати вічок, в залежності від виду. Антени мають кілька суглобів, і різної довжини. Перший і третій сегменти грудної клітки збільшуються, в той час як другий сегмент значно коротший. Крил мають дві пари, передні більш жорсткі і використовуються як надкрилки, задні більші, основний рушій в польоті, після посадки складаються як віяло і прикриваються передніми крилами.

Життєвий цикл

Прямокрилі мають життєвий цикл з неповним перетворенням . Використання звуку, як правило, має вирішальну роль у залицянні і більшість видів мають різні пісні. Більшість саранових відкладає яйця в землю або на рослинність. З яєць вилуплюються молоді німфи, що нагадують дорослих, але відсутністні крил. Вони можуть також інколи радикально відрізняється забарвленням від дорослих. Через послідовні линьки німфи розробляють крила до їх остаточної линьки в зрілому віці з повністю розвиненими крильми. Число линьок коливається між видами; зростання також дуже мінливе і може зайняти від декількох тижнів до декількох місяців залежно від наявності їжі та погодних умов.

Прямокрилі як продукти харчування

Деякі прямокрилі вважаються кошерними в іудаїзмі. Список дієтичних законів в книзі Левіт забороняє всі літаючі комахи, які ходять, але робить виняток для сарани.

Систематика комах | Просмотров: 788 | Добавил: zhmurkoalexandr2016 | Дата: 30.05.2016 | Комментарии (0)

Комахи з видовженим тілом і сильно розвиненою сідлоподібною передньоспинкою. Ротовий апарат гризучого типу. Крила різнорідні, сітчасті; передня пара ущільнена, шкіряста, вузька, перетворена в надкрила; задня — ніжна, перетинчаста або сітчаста. Задні ноги стрибальні; передні і середні — ходильні. Личинка імагоподібна, лялечка відсутня.

Ряд прямокрилих нараховує понад 20 тис. видів, з яких на території України зустрічається близько 200. Прямокрилі діляться на два підряди — довговусі та коротковусі.

Підряд Довговусі — Dolichocera (Ensifera). Для представників цього підряду характерні довгі щетинкоподібні вусики, які перевищують довжину їх тіла та великий яйцеклад у самок. Шкідниками сільськогосподарських культур я представники 3 родин: коники, цвіркуни та капустянки.

  • Родина Коники — Tettigoniidae. Великі комахи з довгими щетинкоподібними вусиками. Крила складаються дахоподібно. Більшість видів пантофаги (здатні використовувати в їжу продукти як рослинного, так і тваринного походження), деякі — фітофаги. Шкідники — коник зелений (Tettigonia viridissima L.), коник сірий (Decticus verrucivorus L.) та ін.

  • Родина Цвіркуни — Gryllidae. Середньої величини або великі комахи з плескатим тілом. Самки зі списоподібним яйцекладом. Нічні комахи. До шкідників належать: цвіркун степовий (Melanogryllus desertus Pall.), польовий (Gryllus campestris L.) та ін.

  • Родина Капустянки (вовчки) — Gryllotalpidae. Великі комахи з розвиненими крилами, відносно короткими вусиками, прогнатичною головою та копальними передніми ногами. Живуть у ґрунті. Прокладаючи горизонтальні ходи, пошкоджуючи при цьому підземні органи рослин. Найчастіше зустрічається капустянка звичайна (Gryllotalpa gryllotalpa L.) — злісний шкідник сільськогосподарських культур.

Підряд Коротковусі — Brachycera (Caelifera). Мають короткі (менше половини довжини тіла) ниткоподібні вусики. Яйцеклад у самки короткий. Найбільше значення мають представники родини справжніх саранових (Acrididae ). За кількістю видів це найбільша родина. Всі види — фітофаги. До найнебезпечніших шкідників належить сарана перелітна (Locusta migratoria L.), сарана марокканська (Dociostaurus maroccanus Thnb.), прус італійський (Calliptamus italicus L.) та ін

Систематика комах | Просмотров: 2515 | Добавил: zhmurkoalexandr2016 | Дата: 29.05.2016 | Комментарии (0)

Ротовий апарат гризучого типу, але в дорослих сильно редукований. Крила з сітчастим жилкуванням, у спокої лежать на спині плоско.

Довгі ниткоподібні церки. Личинки у воді. Розвиток протікає 1 - 3 роки, з 20 - 30 линьками.

Дихають трахейними зябрами або шкірою. 2000 видів, у СНД - близько 200.

 Більшість веснянок реофіли, тобто пов’язані в личиночній фазі зі швидко протікаючими водоймищами.

Тому частіше зустрічаються в гірських районах.

У нашій зоні в самих різноманітних водоймищах зустрічається невеликого розміру веснянка Немура сіра

Ряд Веснянки – Plecoptera

Систематика комах | Просмотров: 476 | Добавил: zhmurkoalexandr2016 | Дата: 29.05.2016 | Комментарии (0)

1-3 4-6 7-9 10-12 13-15 16-18 19-19