Головна » Статті » Систематика комах

Кокциди - Coccoinea (червці та щитівки)

Кокциди - Coccoinea (червці та щитівки)

Відрізняються різким статевим диморфізмом: самці з однією парою крил (задні перетворились у дзижчальця), вусиками, ногами, але з редукованим ротовим апаратом; самки безкрилі, часто з редукованими ногами і тілом, у якому зникають межі члеників і диференціація на голову, груди, черевце. Личинки самок, знайшовши потрібну кормову рослину, занурюють у неї хоботок, прикріплюються і, пройшовши процес дегенерації ряду органів, ведуть нерухомий спосіб життя.

 Багато з них забезпечені залозами, які виділяють воскоподібні речовини для захисту тіла. Ряд видів - шкідники плодових культур, декоративних рослин і деревинно-кущових порід. Залозисті виділення деяких кокцид використовуються людиною. Так, Лаковий червець розводять в Індії для отримання цінного технічного продукту - шелаку. Польська кошеніль виділяє червону фарбу - кармін. У СНД зареєстровано понад 500 видів кокцид.

 Крім уже згаданих, слід назвати таких представників підряду: Жалівний червець, Австралійський червець, Жолобчастий червець - шкідник цитрусових, В’язовий повстяник, Кермес (на дубі), М’яка несправжньощитівка - на кімнатних рослинах, в оранжереях, Комоподібна щитівка, Вербова щитівка.

 Учені ділять їх на справжніх і несправжніх щитівок.

Щитівки одержали свою назву за специфічне утворення - щиток, який зверху прикриває тіло комахи. У справжніх щитівок він складається з однієї або двох личинкових шкур і легко відділяється. У несправжніх щитівок верхня частина тіла виділяє невіддільну від неї воскову пластинчасту речовину. У деяких з них лише сильно ущільнюється спинна область. Самці у щитівок, як і у червців, відрізняються від самок - вони схожі на маленьких комариків. Самки зовсім не схожі на звичайних комахах - вони виглядають як маленька нерухома темна пляма.

У щитівок, як і у червців, з яєць виходять рухомі личинки першого покоління - «бродяги». На стадії «бродяги» щитівки активно розселяються - шукають собі нові об'єкти для живлення, тобто інші рослини. На цій стадії вони найуразливіші, оскільки їх тільце не покрито «панциром», як у дорослих щитівок, тому їх легко знищити за допомогою найпростіших інсектицидів. Проте трудність полягає в тому, що «бродяги» дуже дрібні, побачити їх майже неможливо, до того ж вони втрачають рухливість через 2-3 дні, а то і через декілька годин після народження, як тільки знайдуть собі відповідне місце для живлення. З частини личинок виводяться самці. А інші після двох-трьох линьок перетворюються на самок щитівок.

Щитівки ушкоджують безліч рослин - живуть на лаврах і айві, їх можна знайти на аспарагусах, папоротях та цитрусових. Люблять вони пальми, особливо віялові. Типове «віяло» пальми ще тільки починає розкриватися, а на ньому вже безліч крихітних, менше міліметра, опуклих «ком». На місці їх прикріплення тканина рослини стає спочатку блідо-зеленого кольору, а потім темніє.

Ознаки ураження.У щитівок самки повністю нерухомі і абсолютно не схожі на звичних нам комахах. Знайти їх непросто. Швидше їх можна прийняти за луски, якісь нарости на стовбурах або просто за грудочки бруду. Видає їх медяна роса - падь, що виділяється ними. Спочатку це цукристий блискучий наліт на листі, на якому пізніше з'являється гриб сажі (наліт чорного кольору, що важко змивається).

 

Заходи боротьби. Боротьба з щитівками досить складна через те, що багато хто з них веде скритий спосіб життя. Але і знайшовши шкідника, позбутися його досить складно. Щитівок забирають із стовбурів і щільного листя щіткою. Можна намочити ватяний тампон гасом і протерти місце, де прикріплений шкідник. Допомагає також і 70-градусний етиловий спирт або горілка. Тільки заздалегідь треба перевірити на окремому листку або пагоні, чи не викликають ці рідини опіку листя. Через захисні оболонки, що виділяються, контактні пестициди неефективні. Треба використовувати так звані «системні», тобто такі, які проникають в сік рослини і роблять їх на якийсь час отруйними для шкідника.

Червці

Червці виявляють себе скупченням білого рихлого воску, що схоже на вату. Якщо обережно розпушити віск, можна знайти під ним і тих, хто його виділяє, тобто червців. На кімнатних рослинах шкодять декілька видів червців - щетинистий, виноградний, цитрусовий та ін. Всі вони довгасто-овальні, білого кольору, іноді рожеві або зеленуваті, до 5 мм в довжину. Їх характерна особливість - розташовані вздовж краю тіла білі воскові нитки. Ззаду, на «хвості», вони звичайно довші. Червці можуть ліниво переповзати з місця на місце, але частіше за все вони нерухомі.

З яєць червців виходять так звані «бродяги», - рухомі личинки першого покоління. На цій стадії комахи розселяються. Знайшовши відповідне для життя місце, вони присмоктуються, ростуть і вже після першої линьки стають схожими на дорослу самку, тільки менші розміром. Ставши дорослою, самка відкладає яйця. Деякі червці для кладки виділяють спеціальний мішечок.

Серед червців є і живородні, - наприклад, щетинистий борошнистий червець народжує вже рухомих личинок і споруджує для їх захисту спеціальну воскову сітку. Цікаво, що самець червців - звичайна комаха, схожа на маленького комарика.

Ознаки ураження.В місцях великих скупчень на стовбурах, покритих пластівцями воскових виділень, кора тріскається, утворюються виразки. Листя скручується, обпадає.

Серед червців є і такі, що ведуть скритий спосіб життя. Це перш за все кореневі червці. Вони живуть на коренях рослини-господаря або поблизу коренів. Знайти їх можна при пересадці рослин. Буває так, що вся земля в горщику як би перешарована ватою - так багато на коренях воскових виділень. На деяких пальмах червці живуть скрито під черешками листків. В цьому випадку їх теж довго не вдається знайти.

Заходи боротьби. Боротьба з червцями приблизно така ж, як і з іншими кокцидами. Червців змивають з рослини ватним тампоном, змоченим в гасі або горілці. Потім рослину обробляють «системним» пестицидом.

Категорія: Систематика комах | Додав: zhmurkoalexandr2016 (05.06.2016)
Переглядів: 816 | Теги: червці та щитівки, Coccoinea, Кокциди | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar