Головна » 2017 » Жовтень » 29 » Навчальне видання СИСТЕМАТИЧНИЙ ОГЛЯД КЛАСУ КОМАХИ Методичні рекомендації до навчально-польової практики з курсу ентомології БОЙЧУК Ю.Д.
20:53
Навчальне видання СИСТЕМАТИЧНИЙ ОГЛЯД КЛАСУ КОМАХИ Методичні рекомендації до навчально-польової практики з курсу ентомології БОЙЧУК Ю.Д.

Каталог файлів

Каталог статей

На головну сторінку

Ряд Сітчастокрилі – Neuroptera

 

Ротовий апарат гризучого типу. Дві пари крил з густим сітчастим жилкуванням. Хижаки. Личинки камподеоподібні. Для личинок сітчастокрилих характерне зовнішнє травлення, у зв’язку з чим їх довгі серпоподібні щелепи мають канали для введення в тіло жертви травних соків. Лялечки у коконах. Такі як Золотоочки, Гемероби корисні, бо знищують попелиць, кокцид, рослиноїдних кліщів і т.ін. Відомо близько 3500 видів. Представники: Мурашиний лев, Золотоочка, Гемероб, Сізіра.

 

Ряд Верблюдки – Raphidioptera

 

Ротовий апарат гризучого типу. Хижаки. Дві пари сітчастих крил. Вузька довга передньоспинка. У самки на кінці черевця яйцеклад. Живуть у лісі. Личинки - під корою дерев. Знищують різних комах-підкірників, у тому числі жуків-короїдів. Відомо 150 видів. Представник: Верблюдка.

 

Надряд Мекоптероїди – Mecopteroidea

 

Ротовий апарат різних типів. Крила сітчасті або перетинчасті у багатьох з зменшеною або редукованою задньою парою. Передньогруди звичайно слабко розвинені. Личинки черво- або гусенеподібні. Лялечка звичайно покрита, в коконі або в пупарії.

 

Ряд Скорпіонниці – Mecoptera

 

Невеликі комахи з головою, яка видовжена в хоботок. На кінці хоботка ротовий апарат гризучого типу. Вусики довгі, ниткоподібні. Дві пари крил з сітчастим жилкуванням. У самців скорпіонниць на кінці черевця пара придатків у вигляді щипчиків. Дорослі і личинки живляться переважно речовинами тваринного походження, що розкладаються (трупи комах). Деякі хижаки. Личинки в грунті. Лялечка вільна. Відомо 300 видів. Представники: Скорпіонниця (Панорпа), Льодничник, Комарівка.

 

Ряд Лускокрилі, або Метелики – Lepidoptera

 

Підряд І. Щелепні – Laciniata

 

Розвинуті жвала, нижні щелепи.

Родина Зубаті молі – Micropterygidae. Дуже дрібні метелики, живляться пилком квітів. Дуже давня група, яка свідчить про початковий період еволюції ряду Лускокрилих. Реліктова група.

Підряд ІІ. Нижчі сисні, або Рівнокрилі – Jugata

Примітивна група. Крила без  косталізації. Ротові органи рудиментарні. Дуже поширені в Австралії.

Родина  Тонкопряди – Hepialidae. Метелики з крупним тілом, ротові органи рудиментарні. У нас поширений Тонкопряд хмельовий, гусениця якого мешкає у землі й пошкоджує корні хмелю, моркви та інших рослин.

Підряд ІІІ. Вищі сисні, або Різнокрилі – Frenata

 

Ротові органи, якщо розвинуті, сисного типу. Обидві пари крил різні за формою та жилкуванням. Сюди належить основна маса лускокрилих.

Група Дрібних різнокрилих – Microfrenata

Родина Мішечниці - Psichidae. Гусениці живуть у переносних чохликах з рослинних часток. Дрібні і середні метелики з мохнатим тілом, редукованим ротовим апаратом і сірим або коричневим забарвленням тіла. Самки багатьох видів безкрилі.

Родина Строкатки - Zygaenidae. Середніх розмірів метелики з яскравим червоним і чорним забарвленням крил.

Родина Справжні молі - Tineidae. До цієї родини відносяться Грибна міль і Зернова міль, гусениці яких на волі живляться гнилою деревиною і грибами-трутовиками. Метелики цих видів часто залітають у зерносховища, і тут з відкладених ними яєць виводяться гусениці; живлячись зерном, вони завдають значної шкоди. Крім зерна, ці види можуть пошкоджувати сухі фрукти, гриби, овочі та насіння різних культурних рослин. До цієї ж родини відносяться Меблева, Платяна і Шубна молі, гусениці яких живляться волоссям, хутром, пір’ям та ін. і добре відомі як злісні шкідники одежі, меблів, килимів.

Родина Склівки - Aegeriidae. Невеликі або середніх розмірів метелики зі склоподібно-прозорими крилами. Задні крила зовсім позбавлені лусок. Зовні деякі види нагадують жалячих ос (мімікрія). Так, Велика тополева склівка імітує осу-шершня. Гусениці більшості видів - на гілках, стовбурах, коренях дерев і кущів. Шкодять. Представники: Склівка малинова, Склівка смородинова, Склівка яблунева.

Родина Деревоточці - Cossidae. Метелики середніх і великих розмірів. Гусениці точуть стовбури і гілки дерев. Сюди належать: Деревоточець пахучий (Червиця пахуча), Червиця в’їдлива.

Родина Листовійки - Tortricidae. Велика родина. Тільки в європейській частині СНД відомо близько 1000 видів. Гусениці багатьох видів розвиваються в пакетах, трубочках з листя, що сполучені шовковинками. Багато листовійок є злісними шкідниками сільського господарства, лісів, парків, такі як Листовійка дубова (Tortrix viridana), Плодожерка яблунева (Laspeyresia pomonella) та ін.

Родина Горностаєві молі - Yponomeutidae. Сюди належать Яблунева і Бруслинна молі, з молочнобілим в чорну краплинку крилами. З шкідників огородніх культур - Моль капустяна.

Родина Пальцекрилки – Alucitidae (Pterophoridae). Оригінальні невеликі метелики з крилами, які  розщеплені на три вузькі лопаті кожне. Гусениці дрібні, мешкають серед скрученого листя трав.

Родина Віялокрилки - Orneodidae. Кожне крило розщеплене на шість вузьких лопатей. Гусениці маленькі, мешкають на внутрішніх частинах рослин, звичайно складноцвітих, у стеблах, плодах, квітках. Представник: Віялокрилка шестипала, гусениці якої мешкають на жимолості.

Родина  Вогнівки - Piralidae. Одна з великих родин. Всього описано близько 10 тисяч видів. Дрібні і середньої величини метелики, часто з яскравим і пістряним забарвленням, різноманітною біологією. Тільки в цій родині є види, гусениці яких живуть у воді. Такі Вогнівки лататтєва, ряскова, тілорізна, підводна. Багато видів є серйозними шкідниками сільськогосподарських культур. До них належать: Метелик лучний (Loxostege sticticalis), Метелик стебловий або кукурудзяний (Pyrausta nubilalis), Вогнівка капустяна, Вогнівка люцернова та ін. Деякі вогнівки шкодять в амбарах, у тому числі Вогнівка борошняна (Pyralis farinalis) і Вогнівка млинарна (Ephestia kiihniella). Гусениці Вогнівки воскової, або бджолиної живляться воском і руйнують соти в вуликах.

Група Булавовусі, або Денні метелики – Rhopalocera

Родина Товстоголовки - Hesperiidae. Метелики середніх розмірів з кремезним тілом. Гусениці живуть на диких злаках та інших трав’янистих рослинах. Представники: Товстоголовка лісова, Товстоголовка кома та ін.

Родина Парусники, або Кавалери - Papilionidae. Великі ширококрилі метелики. З наших видів відомі Махаон, Подалірій, Мнемозина та ін .

Родина Білани - Pieridae. Здебільшого великі метелики. Гусениці Білана жилкуватого живуть на різних видах дерев і кущів, зокрема на плодових деревах. Огородні хрестоцвіті рослини пошкоджують Білан капустяний, Білан бруквяний, Білан ріпаковий, Білан гірчичний. Красиві і тендітні Білан горошковий і Зірочка. У нас звичайні Лимонниця (зимує в дорослому стані і з’являється рано навесні) і Жовтушка лучна.

Родина Бархатниці, або Сатири - Satyridae. Метелики середніх і великих розмірів. Крила оксамитово-чорні, бурі з очкоподібними плямками. Мають пурхаючий політ. На передніх крилах одна - три жилки біля основи сильно здуті. Гусениці на злаках та інших трав’янистих рослинах. Сюди відносяться: Чорнушка, Бархатниця, Сінниця та ін.

Родина  Німфаліди - Nymphalidae. Широко відомі представники фауни наших денних метеликів. Яскраво забарвлені. Представники: Кутокрилка С-біла, Павичеве око денне, Кропив’янка, Жалібниця, Адмірал, Чортополохівка, Шашечниця, Перламутрівка, Рябокрилка.

Родина Голуб’янки (Ліцени) - Lycaenidae. Невеликі метелики. Крила зверху блакитні, сині, яскраво-червоні, бурі, знизу сірі або бурі, рідше зелені, з чорними цятками та очкоподібними плямами. Гусениці - на бобових, а також на деяких кущах і деревах. Представники: Голуб’янка ікар, Малинниця, Червонець, Хвостатка, Вогняниця.

Група Крупнi різнокрилi – Macrofrenata

Родина Павичеочки, або Сатурнії - Attacidae. Сюди належать наші найбільші метелики, в тому числі Велике нічне павичеве око, або Сатурнія грушова. З шовку Китайської дубової павичеочки (Дубовий шовкопряд) виготовляють тканину чесучу.

Родина Справжні шовкопряди - Bombycidae. До цієї родини у нас відноситься лише один одомашнений вид - Шовкопряд шовковичний (Bombyx mori) - продуцент натурального шовку.

Родина Бражники - Sphinidae. Часто великі метелики, з товстим черевцем, міцні і сильні. Швидко літають. Підлітаючи до квітки, зупиняються над нею в повітрі в стані так званого стоячого польоту і вибирають нектар своїм довгим хоботком. Більшість - нічні. Звичайні наші види: Бражник молочайний, Бражник підмаренниковий, Бражник сосновий, Бражник тополевий, Бражник винний, Бражник очкастий та ін. Великий Бражник Мертва голова має зверху на грудях жовтуватий малюнок, який нагадує людський череп. Залітає в вулики і бере мед. Гусениця живиться листям картоплі. Зникаючий вид. Деякі бражники літають вдень. До них належить Хоботник звичайний.

Родина П’ядуни - Geometridae. Тонкотілі гусениці цих метеликів рухаються, почергово прикріплюючись до гілки то передніми ніжками, то несправжніми задніми, які знаходяться на самому кінці тіла. Гусениця немовби “крокує”. Велика родина, налічує близько 15 тисяч видів. Ряд видів - шкідники сільського господарства, лісу, садів, парків: П’ядун сосновий, П’ядун зимовий, П’ядун березовий, П’ядун агрусовий та ін.

Родина Коконопряди - Laciocampidae. Великі або середньої величини метелики з товстим черевцем, що густо покрите волосками. Багато шкідників, у тому числі коконопряди сосновий, сибірський, кільчастий. У нашій зоні нерідко зустрічаються також великий Коконопряд дубовий, красивий Коконопряд малинний, Коконопряд сливовий.

Родина Хвилівки - Orgyidae. Середнього розміру і великі нічні метелики, з пухнастим товстим тілом. Сюди відносяться такі серйозні шкідники лісу і саду, як Шовкопряд непарний (Недопарка), Золотогуз, Монашка. В червні на світло ввечері іноді в значній кількості летить Хвилівка вербова.

Родина Совки, або Нічниці - Noctuidae. Велика родина метеликів, переважно середнього розміру, з кремезним тілом і досить довгими ногами. Відомо близько 30 тисяч видів. Більшість совок літає вночі, але є й денні види. Для більшості характерне захисне забарвлення. Біологія різноманітна. Багато совок - небезпечні масові шкідники сільськогосподарських і лісових рослин. З “підгризаючих”, гусениці яких живуть у грунті і підгризають корні рослин, особливо відома Совка озима (Agrotis segetum). До небезпечних шкідників належать Совка гамма, Совка капустяна, Совка соснова. Серед багатьох видів у нашій зоні своїми відносно великими розмірами виділяються Стрічкарки, або Орденські стрічки, задні крила яких забарвлені в яскравий червоний, жовтий або синій колір.

Родина Ведмедиці - Arctiidae. Середнього розміру або великі, рідше дрібні метелики з товстим пухнастим тулубом і яскравим забарвленням, часто застережним. Гусениці звичайно дуже волохаті, живляться різними, переважно трав’янистими рослинами. Окремі види шкодять. Так, Американський білий метелик (Hyphantria cunea) - злісний шкідник 140 видів плодових, ягідних, лісових та декоративних культур. У нас часто зустрічаються Ведмедиця сільська, Ведмедиця Kайя, Ведмедиця м’ятна та ін.

Родина Строкатки несправжні - Syntomidae. Це переважно тропічна родина, у нас представлена лише декількома видами. Метелики мають середній розмір, видовжене черевце, вузькі передні і маленькі задні крила. В червні в листяних лісах з’являється чорна з білими плямами на черевці Строкатка несправжня звичайна (Amata phegea). Її повільний політ, очевидно, пов’язаний з тим, що цей вид неїстівний, а яскраве строкате забарвлення - приклад застережнього забарвлення.

 

Ряд Перетинчастокрилі – Hymenoptera

 

Ротовий апарат гризучий або гризучо-смоктальний. Дві пари прозорих перетинчастих крил, у ряду видів (мурашки та ін.) частково або повністю редуковані. Черевце самки часто з яйцекладом або жалом. Личинки безногі або гусеницеподібні. Лялечка вільна, часто в коконі. Для суспільних форм (бджоли, мурашки) характерний сильний розвиток мозку і складні форми поведінки. Один із найбільших рядів. Відомо близько 100 тисяч видів. У СНД - близько 10 тисяч, в Україні - понад 4500 видів.

 

Підряд І. Сидячочеревцеві – Symphyta

 

Личинки майже всіх видів - рослиноїдні. Тіло без різкого звуження між грудьми і черевцем. Багато небезпечних шкідників лісових, плодових та сільськогосподарських культур. Зовні личинки пильщиків нагадують гусениць метеликів.

Родина Рогохвости - Siricidae. Великі комахи, з видовженим циліндричним тілом. Личинки в деревині повалених та сухих, іноді здорових дерев. Представники: Рогохвіст великий.

Родина Стеблові, або Хлібні пильщики - Cephidae. Личинки в стеблах злаків або всередині молодих гілок дерев і кущів. Деякі є злісними шкідниками хлібних і кормових злаків, наприклад, Пильщик хлібний звичайний (Cephus pygmeus).

Родина Справжні пильщики - Tenthredinidae. Сюди відносяться великі комахи з роду Цимбекс, у тому числі Цимбекс березовий, Цимбекс вербовий, небезпечний шкідник соснових лісів Пильщик сосновий (Diprion pini), Пильщик ріпаковий (шкодить огороднім хрестоцвітим), Пильщик вишневий - шкідник плодових дерев, Пильщик яблуневий, Пильщик агрусовий, Пильщик зелений.

 

Підряд ІІ. Паразитичні перетинчастокрилі – Parasitica

 

Черевце відділене від грудей глибокою перетяжкою або стебельцем. Личинки червоподібні без ніг і очей. Переважно дрібні, рідше середні або великі комахи. Личинки екто- і ендопаразити комах, павуків, можуть утворювати гали на рослинах. Знайшли застосування в захисті рослин як агенти біометоду.

Родина Їздці-iхневмоніди – Ichneumonidae. Найбільша родина їздців, яка нараховує більше 30 тисяч видів. Імаго живляться нектаром квітів. Личинки - зовнішні, рідше внутрішні паразити лялечок і личинок метеликів та інших комах. Деякі паразитують в яйцевих коконах павуків. Представники: Офіон жовтий, Риса, Єфіальт, Пімпла.

Родина Їздці-браконіди - Braconidae. Дрібні їздці, внутрішні або зовнішні паразити метеликів, жуків, клопів, мух, павуків. Представники: Апантелес білановий.

Родина Їздці-афідіїди - Aphydiidae. Личинки афідіїд - паразити попелиць.

Родина Горіхотворки - Cynipidae. Частина представників цієї родини веде паразитичний спосіб життя на інших комахах, більшість їх відомі як рослиноїдні форми - галоутворювачі. Для багатьох характерна гетерогонія, тобто закономірна зміна двостатевого і партеногенетичного поколінь. Особливо численні види, що утворюють гали на дубі. Утворення галів зумовлене подразнюючою дією на тканини рослин речовин, які виділяються личинками. Представники: Горіхотворка дубова, Горіхотворка коренева, Горіхотворка розанна.

Родина Хальциди - Chalcididae. Досить велика родина дрібних їздців, часто з металічним забарвленням і складною мікроструктурою хітинового покриву. Жилкування спрощене - залишилась одна жилка. Характерна поліембріонія - здатність яйця роздроблюватися в довгий ланцюжок з декількох вторинних яєць, з яких вилупляється по личинці (наприклад, у Litomastix з однієї зиготи розвивається 3 тисячі зародків). До цієї родини близькі родини птеромалід, афелінід, трихограматид і лимарид, які разом складають надродину хальцидових. Усі вони внутрішні або зовнішні паразити різних дрібних комах - попелиць, кокцид, двокрилих. Трихограма знищує яйця багатьох видів шкідників, зокрема яблуневої плодожерки. Інтродукований у США Афелінус використовується для боротьби з Попелицею кров’яною і т. д.

Один із видів Лимарид (Allaptus sp.) є найдрібнішим із крилатих комах - 0,21 мм. Частина видів Насіннєїди шкодять культурним рослинам.

Родина Проктотрупіди - Proctotrupidae. Дуже дрібні їздці чорного або бурого кольору, без металічного блиску. До них належить Теленомус, личинки якого паразитують в яйцях Клопа-шкідливої черепашки. Спеціально вирощуються в біолабораторіях.

Комахи з середніми розмірами тіла та різноманітною біологією і поведінкою. Частина веде поодинокий спосіб життя, але більшість - “суспільні” комахи (бджоли, оси,мурашки).

 

ІІІ.Ряд Жалкі перетинчастокрилі – Aculeata

 

Родина Оси-блистянки, або Хризидіди - Chrysididae. Велика родина дрібних або середнього розміру ос, що мають яскраве металічне забарвлення. Дорослі оси живляться нектаром квітів. Мають втяжний яйцеклад. Потурбовані - згортаються в кульку. Їх личинки паразитують у гніздах різних бджіл, ос, деякі - паразити коконів метеликів і пильщиків.

Родина Сколії - Scoliidae. Деякі з цих ос найбільші представники перетинчастокрилих. Личинки розвиваються на грунтових личинках хрущів. Самка сколії прокопує землю до личинки хруща і ударом жала паралізує її. Потім, спорудивши навколо личинки жука особливу камеру, відкладає на неї яйце. Корисні, бо знищують Хрущів мармурових, хлібних жуків.

Родина Мурашки - Formicidae. Добре відомі своїм суспільним способом життя і складними формами поведінки комахи. Характерний поліморфізм. Так звані Мурашки руді лісові і близькі види важливі як знищувачі багатьох шкідників лісу. Близько 6 тисяч видів. У нас найбільш поширені види роду Мірміка, Мурашка дернова, Мессор, Мурашка фараонова, Доліходерус чотирикрапковий, Кампонотус, Лазіус, Мурашка блискуча, Бігунок, Мурашка руда лісова (Formica rufa), Мурашка кров’яно-червона, Мурашка амазонка (“рабовласник”). Корисні, бо знищують багатьох шкідників.

Родина Оси справжні, або Складчастокрилі, - Vespidae. Відрізняються тим, що передні крила в стані спокою складаються вздовж у двоє. Більшість Ос справжніх ведуть суспільний спосіб життя, споруджуючи “паперові” соти, які виготовляються з наскубленої щелепами і просоченої слиною деревини. Личинок, що виховуються в сотах, оси годують спійманими і пережованими різними комахами. Сюди належать: Шершень, Оса звичайна, Оса паперова. Сюди відноситься як окрема підродина Ос євменових. В останніх гнізда з глини, часто у формі красивих глечиків.

Родина Оси дорожні, або Помпіли - Psammocharidae. Відрізняються довгими ногами, стиснутим з боків тілом, довгими і тонкими, на кінці закрученими вусиками. Швидко бігають по землі, піску, розшукуючи павуків, котрих паралізують уколом жала для вигодовування личинок. Представник: Павуколов.

Родина Риючі оси, або Сфекоїдні - Sphecidae. Велика родина поодиноких ос-полювальниць, що вигодовують своє потомство паралізованими комахами. Гніздо у вигляді кірки в землі, куди приноситься здобич; на неї відкладаються яйця. Мають струнке, голе тіло. Представники: Сфекс (живиться сарановими і кониками); Амофіла піщана (гусениці совок і п’ядунів), Бембек (двокрилі, в тому числі гедзі), Церцерис (жуки довгоносики і златки), Бджолиний вовк, або Філант (полює на медоносних бджіл).

Спосіб життя і складні інстинкти риючих ос першим з учених вивчав Жан Анрі Фабр. Його спостереження описані в книгах “Инстинкт и нравы насекомых”, “Жизнь насекомых”.

Родина Бджолині - Apoidea. Велика родина. Суспільні або поодинокі комахи. Личинок вигодовують медом та квітковим пилком. До власне родини Бджолиних близькі родини Колетид, Андрен, Галіктів та ін., які разом складають надродину Бджолоподібних. Добре відомими представниками бджолиних є Бджола медоносна (Apis mellifera), Бджола-тесляр (ксилокопа), різні види джмелів (рід Bombus). Багато бджолиних є незамінними запилювачами культурних рослин.

 

Ряд Двокрилі – Diptera

 

Ротовий апарат колючо-смоктального або лижучого типу. Одна пара перетинчастих крил. Задні крила редуковані. Від них залишились дрібні утворення - жужальця, які відіграють роль у регуляції польоту. Личинки безногі, часто безголові. Лялечка вільна, часто в справжньому коконі. Один із найбільших рядів. Описано більше 80 тисяч видів, у СНД - близько 20 тисяч. Багато - переносники інфекційних хвороб людини і тварин. Інші (Оводи) - паразити. Деякі двокрилі - небезпечні шкідники сільського господарства.

 

Підряд І. Довговусі, або Комарі – Nematocera

 

Вусики багаточленикові, у личинок голова і ротовий апарат добре розвинені. Лялечка покритого типу.

Родина Комарі-довгоноги - Tipulidae. Великі комарі з довгими ногами, літають увечері у вологих місцях (на луках, біля водойм і т.ін.). Личинки розвиваються в грунті, деревині, що гниє, у водоймах. Личинки деяких видів можуть шкодити. Так, личинка Довгоніжки огородньої підгризає корені рослин.

Родина Психодіди - Psychodidae. Дуже дрібні комахи. Сюди належить рід москітів. У СНД - на півдні України, в Криму, на Кавказі, в Середній Азії. Личинки - у норах, дуплах, грунті. Москіти - переносники лихоманки: папаточі і лейшманіозів.

Родина Кровосисні комарі - Culicidae. Представники: Анофелес (Anopheles maculipennis та ін.), Кулекс, Аедес.

Родина Мокреці - Ceratopogonidae. Дуже дрібні кровосисні комахи, яких звичайно приймають за мошок. Відрізняються пістрявими крилами, які у мошок безбарвні. Личинки у воді і в грунті.

Родина Мошки - Simuliidae. Як і мокреці, настирливі кровососи. Личинки - у швидкотекучих ріках і струмках на підводних рослинах. У придунайських країнах від укусів Мошки колумбійської в окремі роки гинуло десятки тисяч голів худоби.

Родина Дзвінці (Хірономіди) - Chironomidae. Велика родина. Личинки у воді. У любителів-акваріумістів відомі під назвою “мотиль”. Важливі кормові організми багатьох прісноводних риб.

Родина Галиці - Cecidomyidae. Личинки багатьох видів у тканинах живих рослин, часто утворюють гали, шкодять. Деякі - хижаки, живляться попелицями, рослинними кліщиками. Представники: Галлиця малинова, Галлиця морквяна, Галлиця житня, Галлиця стеблова, Галлиця люцернова листова, Галлиця грушова. Галлиця гессенська (Mayeticia destructor) - серйозний шкідник. Личинки настільки пошкоджують стебла пшениці, жита, що вони ламаються.

 

Підряд ІІ. Коротковусі прямошовні мухи – Orthorrhapha

 

Родина Товстоніжки, або Бібіоніди - Bibionidae. Кремезні комахи з товстими ногами. Забарвлення тіла чорне, червоне або комбіноване з цих двох кольорів. Представники: Товстоніжка справжня, Товстоніжка фруктова, Товстоніжка булавонога.

Родина Львинки - Stratiomyidae. Середнього розміру або великі мухи з широким плоским черевцем. Личинки - в мулі водойм, у грунті, навозі і т.ін.

Родина Гедзі - Tabanidae. Великі кровосисні комахи. В побуті їх часто неправильно називають оводами. Переносники хвороб людини і тварин - туляремії, поліомієліту, сибірки. Турбуючи укусами на пасовищах, знижують удій корів. Представники: Сліпняк (Tabanus), Золотоочок (Chrysops), Дождівка (Chrysosone).

Родина Ктирі - Asilidae. Середнього розміру або великі мухи з струнким видовженим тілом. Хижаки. Ловлять та висмоктують інших комах.

Родина Дзижчала - Bombyliidae. Дорослі мухи відрізняються швидкістю і спритністю польоту. Живляться нектаром квітів. Личинки дзижчал паразитують на інших комахах - бджолах, саранових (у глечиках), метеликах. Представники: Дзижчало велике, Жалібниця чорна.

 

Підряд ІІІ. Коротковусі круглошовні мухи – Cyclorrhapha

 

Родина Дзюрчалки - Syrphidae. Пістрянозабарвлені дорослі мухи влітку зустрічаються на квітах зонтичних і складноцвітих. Деякі за кольором і формою тіла нагадують ос, джмелів, бджіл (мімікрія). Личинки живляться органічними речовинами, що гниють, або їдять попелиць (хижаки), деякі рослиноїдні. Представники: Бджоловидка, Джмелевидка.

Родина Строкатокрилки – Trypetidae. Велика родина, частіше дрібних мух зі строкатими крилами. Дорослі мухи живляться нектаром квітів. Личинки в тканинах рослин, багато шкодять, деякі утворюють гали. Представник: Муха вишнева.

Родина Мінуючі мушки - Agromyzidae. Личинки прогризають ходи в листках і стеблах трав’янистих рослин. Представник: Фітоміза - шкідник капусти.

Родина Бджолині воші - Braulidae. Представник - безкрила, маленька, Мушка Браула паразитує на медоносній бджолі.

Родина Плодові мушки - Drosophilidae. Види роду Дрозофіла широко використовуються в лабораторних дослідженнях по генетиці. Личинки - переважно в рослинних речовинах, що гниють і бродять.

Родина Злакові мушки - Chloropidae. Личинки багатьох видів у стеблах злаків. Сюди відноситься такий небезпечний шкідник, як Шведська мушка (Oscinella), а також Зеленоочка.

Родина Справжні мухи - Muscidae. Біологія дуже різноманітна. До них відносяться: Кімнатна муха (Musca domestica), розповсюджувач кишкових захворювань, Жигалка - кровосос, переносник сибірки, туляреміі, Муха “це-це” - переносник трипаносомозів в Африці, Бурякова муха, Озима муха, Ярова муха.

Родина Шлункові оводи - Gasterophilidae. Тіло дорослих мух вкрито волосками (нагадують мініатюрних джмелів). Ротовий апарат редукований (не живляться). Личинки паразитують у кишечнику коней і носорогів. Представники: Овод шлунковий (у шлунку коней).

Родина Кровососки - Hippoboscidae. Паразитують на птахах і ссавцях. Представники: Кровососка коняча, Кровососка верблюжа, Кровососка оленева, Кровососка собача, Рунець овечий.

Родина Падальні мухи (Каліфориди) - Calliphoridae. Личинки звичайно на трупах. Представники: Сині падальні мухи (Калліфора), Зелені падальні мухи (Люцилія), у тому числі Зелена муха жабоїдка.

Родина Сірі м’ясні мухи (Саркофагіди) - Sarcophagidae. Личинки в м’ясі, що гниє, в навозі. Представники: Звичайна м’ясна муха, Вольфартова муха, личинки якої паразитують у ранах, в очах, у ніздрях, у вухах різних тварин і людини.

Родина Носоглоткові оводи - Oestiridae. Личинки паразитують у носовій порожнині, лобних пазухах та глотці у копитних. Самки живородячі, вибризкують личинок у ніздрі тварин. Представники: Овечий овод, Російський овод - паразит коней і віслюків.

Родина Підшкірні оводи - Hypodermatidae. Личинки розвиваються під шкірою великої рогатої худоби, оленів та інших тварин. Не живородячі. Представники: Бичачий овод.

Родина Тахіни - Larvivoridae. Паразит комах. Личинки цих мух найчастіше паразитують у гусеницях метеликів, а також в інших комахах. Деякі види корисні, так як обмежують чисельність деяких шкідників сільського господарства, наприклад, клопа-черепашки.

 

Ряд Волохокрилі – Trichoptera

 

Комахи середнього розміру, за формою тіла дуже подібні до метеликів. Мають довгі нитковидні вусики. Груди з двома парами складених дашком крил. Тіло і крила вкриті волосками, звідки походить і назва. В фауні України 100 видів. Личинки живуть у прісних водоймах. З рослинних і мінеральних решток будують пересувні чохлики. За чохликом можна визначити вид. Личинки рослиноїдні або хижаки. Є кормом для риб. Представники: Волохокрилець довговусий, Волохокрилець анаболія.

 

Категорія: Це цікаво | Переглядів: 1316 | Додав: zhmurkoalexandr2016 | Теги: Ряд Сітчастокрилі, Бойчук Ю.Д., Neuroptera | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
avatar
0
1 viktoriyasabov • 18:02, 24.03.2023
Надзвичайно цікава, корисна та зрозуміло скомплектована стаття! Дякую за описи й класифікацію!
avatar