20:49 Навчальне видання СИСТЕМАТИЧНИЙ ОГЛЯД КЛАСУ КОМАХИ Методичні рекомендації до навчально-польової практики з курсу ентомології БОЙЧУК Ю.Д. |
СИСТЕМАТИЧНИЙ ОГЛЯД ВІДКРИТОЩЕЛЕПНИХ КОМАХ (INSECTA-ECTOGNATHA)
Підклас Крилаті комахи – Pterygota
До цього підкласу відносять більшість комах, тому з нього ми і починаємо систематичний огляд. На другому та третьому члениках грудей є крила. Відсутність їх у деяких видів - явище вторинне, пов’язане із паразитизмом чи іншими особливостями способу життя. Мандибули із двійним членуванням. Принаймні на перших семи члениках черевця рудиментів кінцівок не буває.
Інфраклас Древньокрилі - Palaeoptera
Ряд Одноденки – Ephemeroptera
Ротовий апарат гризучий, у дорослих одноденок редукований. Дві чи одна пара сітчастих крилець. На кінці черевця у дорослих одноденок та їх личинок є три довгих придатки - церки і серединна хвостова нитка. Остання в окремих видах може бути відсутня. Наявністю вказаних придатків черевця одноденки нагадують первиннобезкрилих комах і щетинохвісток. У личинок одноденок, що живуть у воді, на члениках черевця по боках розміщені трахейні зябра різної форми, до семи пар. Дорослі одноденки нічим не харчуються, а їх кишечник заповнений повітрям і, по суті, перетворився в аеростатичний орган - повітряний міхур, який полегшує політ комахи. Дуже примітивною і давньою ознакою в одноденок є парний стан вихідних шляхів статевого апарату - у самок парний отвір, у самців - парний сукупний орган. Розвиток личинок у воді супроводжується великою кількістю линьок, від 12 до 20 - 25 і триває від декількох місяців до 2 - 3 років. Так, період розвитку видів роду Ефемера триває 2 роки, а великої одноденки роду Палингенія - 3. Личинка річного віку, що вилупилася з яйця, має лише дві хвостові нитки і не має зябр. У дворічному віці з’являються зябра, а потім поступово й інші органи, в тому числі зачатки крилець. Із личинок цього ж віку (останнього) на поверхню води виходить крилата статевонедозріла форма субімаго. Вона відрізняється від дорослої форми - імаго - не зовсім прозорими крилами і коротшими хвостовими нитками. Прилетівши на сушу та сівши на якийсь предмет, субімаго, в залежності від виду, погоди та інших факторів, іноді через добу - три, а частіше через декілька годин і навіть хвилин змінює колір (линяє) востаннє і перетворюється в імаго. Часткове збереження здатності до линяння в дорослому стані, крім одноденок, ні в кого із крилатих комах не зустрічається і є елементом такого давнього типу метаморфозу, як протометаболія, притаманна щетинохвісткам і прихованощелепним комахам. Тривалість життя імаго багатьох одноденок дуже коротка, від півтори години до декількох днів. Лише у небагатьох родів, наприклад Клеона, дорослі самки живуть до двох - трьох тижнів . У деяких одноденок перетворення личинок у крилату фазу має масовий характер і здійснюється протягом декількох днів у вечірній та нічний час. Личинки одноденок часто є важливим джерелом харчування для прісноводних риб. Відомо близько 1600 видів цих комах, у СНД - 200. Типовими представниками цього роду у нас є Клеон двокрилий, а також види родів Бетіс і Ценіс. Рідше зустрічаються Ефемера і Полімітарис.
Ряд Бабки - Odonatoptera
Ротовий апарат гризучого типу. Дві пари крил з густим сітчастим жилкуванням. Передня і задня пари крилець при польоті можуть діяти незалежно одна від одної. Голова дуже рухлива і забезпечена великими фасеточними очима, кожне з яких може вміщувати до 30 тисяч окремих очок. Прекрасні літуни, особливо представники підряду різнокрилих бабок. Хижаки. Здобич ловлять, як правило, у польоті. Личинки у воді. Їх нижня губа перетворилася у своєрідний орган - маску. Розвиток із неповним перетворенням. Кількість личиночних линьок - 10 і більше. Личинки рівнокрилих бабок відрізняються тонким, струнким тілом. Їх черевце на вершині має подовжені листкоподібні трахейні зябра. Личинки різнокрилих бабок коренасті. Дихання забезпечується за рахунок маси (до декількох сотен) крихітних трахейних зябр, що вистилають внутрішню поверхню прямої кишки. Особливості будови м’язового апарату грудей, статевого апарату самців бабок і деякі інші риси їх організації досить своєрідні і не зустрічаються більше ні у кого з комах. Ряд поділяють на два підряди: рівнокрилі та різнокрилі бабки. До рівнокрилих відноситься Красуня блискуча, що скрізь зустрічається по берегах річок. У самця цього виду більша частина крил і все тіло інтенсивно синього кольору. Сюди ж відносять чисельні види дрібних бабок із тонким струнким черевцем і відносно слабким польотом, так звані лютки і стрілки. Із стрілок у нас звичайна Стрілка плосконіжка, Стрілка червоноока, Стрілка Іншура, декілька видів стрілок роду Ценагріон. На відміну від рівнокрилих, представники ряду рівнокрилих - це великі і середнього розміру бабки з сильним польотом. До них відносяться: Дозорщик, Коромисло (Ешна), Кордулія, декілька видів роду Лібеллула, Сімпетрум і т.п. Бабки у великій кількості винищують кровосисних комарів, гедзів і в цьому відношенні є корисними комахами. Відомо близько 4500 видів, у СНД – 165.
Надряд Ортоптероїди – Orthopteroidea
Ротовий апарат гризучий. Задні крила дуже розвинуті і відіграють основну роль у польоті. Передні, як правило, перетворені в надкрила. Розвиток з неповним перетворенням.
Таргани – Blattoptera
Тіло сплющене. Ротовий апарат гризучий. Передні крила перетворені у плоскі шкіряні надкрила. Задні - ніжні, перетинчасті, допомагають при польоті. На кінці черевця церки. Яйця відкладаються в оотеки. Розвиток триває від 2 - 3 місяців до 3 - 4 років. Ведуть, як правило, нічний спосіб життя. Всеїстівні. Окремі види синантропи. Пошкоджують і забруднюють продукти. Можуть бути поширювачами хвороботворних бактерій. Найдавніші комахи відомі з кам’яновугільного періоду. 300 видів, переважно зустрічаються в тропіках, у СНД - 55. У наших лісах мешкають Тарган лісовий і Тарган лапландський. Із синантропних видів, мешканців житла людини, добре відомий Тарган-прусак (Blattela germanica). Рідше зустрічається великий Тарган чорний (Blatta orientalis).
Ряд Богомоли – Manteoptera
Рухлива голова з гризучим ротовим апаратом. Видовжені передньогруди. Передні ноги хватального типу. Передні крила перетворені у шкіряні надкрила. Задні - прозорі, з густим сітчастим жилкуванням, літаючі. Хижаки. 2000 видів, переважно в тропіках, у СНД - 20. У лісостеповій зоні України зустрічається Богомол звичайний (Mantis religiosa).
Ряд Терміти – Isoptera
Гризучий ротовий апарат. Дві пари крил з густим сітчастим жилкуванням. Суспільні комахи з вираженим поліморфізмом. Ведуть підземний спосіб життя. Будують складні термітники. Рослиноїдні. Можуть харчуватись деревиною і, руйнуючи дерев’яні споруди, роблять шкоду. Мешкають переважно в тропіках. Відомо 2500 видів, у СНД - 7. Один вид відомий у південнозахідній Україні і в Молдавії, інші - на Кавказі і особливо в Середній Азії.
Ряд Веснянки – Plecoptera
Ротовий апарат гризучого типу, але в дорослих сильно редукований. Крила з сітчастим жилкуванням, у спокої лежать на спині плоско. Довгі ниткоподібні церки. Личинки у воді. Розвиток протікає 1 - 3 роки, з 20 - 30 линьками. Дихають трахейними зябрами або шкірою. 2000 видів, у СНД - близько 200. Більшість веснянок реофіли, тобто пов’язані в личиночній фазі зі швидко протікаючими водоймищами. Тому частіше зустрічаються в гірських районах. У нашій зоні в самих різноманітних водоймищах зустрічається невеликого розміру веснянка Немура сіра.
Ряд Прямокрилі – Orthoptera
Гризучий ротовий апарат. Передні крила шкірясті, служать надкрилами. Задні - широкі, перетинчасті, складаються віялоподібно. В більшості задні ноги стрибальні. На кінці черевця, як правило, нечленисті церки, у самки - яйцеклад. Є органи слуху і стрекотіння. Складні органи слуху, так звані тимпальні, у коників і цвіркунів розташовані на гомілці передніх ніг, у саранових - на боках першого черевного сегменту. Більшість - небезпечні шкідники сільськогосподарських культур. Це сарана перелітна, марокканська, прус або італійська сарана, сибірська кобилка, капустянка і т.п. Згадані види сарани можуть вести зграйний спосіб життя. Яйця відкладає самка у грунт в особливому мішечку - глечику. Розмножуються в дельтах річок у пустельних і напівпустельних зонах. Інколи виникають великі скопища. Спостерігались зграї сарани (кулиги), проліт яких через даний пункт продовжувався кілька днів. Простір, який займала ця зграя, був рівний 6 тисячам кілометрів, а вага 44 мільйонам тонн. Спустившись на землю, така зграя винищує зелену рослинність на великих просторах. Відомо понад 20 тисяч видів прямокрилих, у СНД - понад 700. Ряд ділиться на два підряди: Довговусі з надродинами Коників та Цвіркунів, і Коротковусі, які поділяються на надродини Саранових та Триперстових. Наводимо деяких представників підрядів і надродин. І Підряд – Довговусі Надродина Коникових - Tettigonioidea: Коник зелений, Коник сірий, Онконотус. Надродина Цвіркунових – Grylloidea: Стеблевий цвіркун, Цвіркун польовий, Цвіркун домовий, Капустянка звичайна. ІІ Підряд- Коротковусі Надродина Саранових – Acridoidea: Сарана перелітна (Locusta migratoria), Сарана марокканська, Сарана пустельна (шистоцерка), Прус, або італійська сарана, Блакитнокрила кобилка, Кобилка-вогнівка, Стрибун, Акрида. Надродина Триперстові: Tridactyloidea - Триперст звичайний.
Ряд Шкірястокрилі, або вуховертки – Dermoptera
Ротовий апарат гризучий. Передні крила перетворені в скорочені жорсткі надкрила, задні - широкі, перетинчасті, в спокої складаються вздовж і впоперек тіла. Церки перетворені в сильні кліщі - орган захисту і нападу. Ведуть прихований, переважно нічний спосіб життя. Деякі можуть пошкоджувати фрукти або шкодити в вуликах. Відомо близько 1000 видів, у СНД - 26. Представники: Вуховертка городня, Вуховертка прибережна.
Надряд Геміптероїди – Hemipteroidea
Ротовий апарат гризучий, з ознаками переходу в колючо-сисний. Основну роль у польоті відіграють краще розвинуті передні крила. Розвиток з неповним метаморфозом.
Ряд Сіноїди – Psocoptera
Дрібні комахи. Голова з ниткоподібними вусиками і гризучим ротовим апаратом, з окремими ознаками колючо-сисного. Дві пари перетинчастих крил. Мешкають на стовбурах і листях дерев і кущів, у лісовій підстилці, в гніздах птахів і комах, деякі - синантропи. Харчуються наземними зеленими водоростями, лишайниками, цвілевими і паразитичними грибами, інколи тканинами вищих рослин. У будинках шкодять харчовим запасам, гербаріям, колекціям комах. Більше 1500 видів, у СНД - близько 60. Представники: Книжна воша, Псокус.
Ряд Пухоїди – Mallophaga
Безкрилі поверхневі паразити птахів і ссавців. Короткі 3 - 5-членикові вусики. Очі частково або повністю редуковані. Ротовий апарат гризучого типу, але з деякими елементами колючо-сисного. Харчуються шкірним епідермісом і частинами пера, а також кров’ю. 2600 видів, у СНД - не менше 400. Представники ряду: Пухоїд курячий, Пухоїд гусячий, Пухоїд качачий, Пухоїд собачий, Пухоїд котячий, Пухоїд коров’ячий, Пухоїд козлячий, Пухоїд овечий, Пухоїд конячий.
Ряд Воші – Anoplura
Безкрилі паразити ссавців. Короткі 3 - 5-членикові вусики. Очі частково або повністю редуковані. Ротовий апарат колючо-сисний. Харчуються кров’ю хазяїнів. Відомо близько 300 видів, у СНД - до 10. Представники: Людська воша (Pediculus humanis) - переносник сипного і зворотного тифу, Свиняча воша - переносник сибірської язви, свинячої лихоманки, чуми свиней.
Ряд Рівнокрилі хоботні – Homoptera
Зовнішньо різноманітні комахи з колючо-сисним апаратом, основою якого є членистий хоботок, утворений нижньою губою. Дві пари прозорих перетинчастих крил у спокої складені на спині дахоподібно. Харчуються клітинним соком рослин. Багато з них - серйозні шкідники сільського господарства. До цього ряду входять цикадові, листоблішки, алейродиди (білокрилки), попелиці, кокциди - червеці, щитовидки. Відомо більше 30 тисяч видів, у СНД - більше 4 тисяч. Підряд I. Цикадові – Cicadinea Дрібні, середні або великі комахи з короткими 3-члениковими вусиками і стрибальними задніми ногами. До них відносяться великі, так звані співочі цикади. У самців на основі черевця є добре розвинутий звуковий апарат. До співочих цикад відносяться: Звичайна співоча цикада, Цикада гірська та ін. У нашій фауні представлені у великій кількості дрібні види так званих цикадок, у тому числі: Пінявка, Горбатка, Цикадка зелена, Носатка та ін. Підряд ІІ. Листоблішки, або Псиліди - Psyllinea Дрібні комахи з довгими, як правило, 10-члениковими вусиками і стрибальними ніжками. Інколи зустрічаються на деревах у великій кількості. Відомо близько 1500 видів, у СНД - близько 300. Деякі - серйозні шкідники сільського господарства, в тому числі: Яблунева медяниця, Грушова медяниця. Підряд ІІІ. Алейродиди, або білокрилки - Aleyrodinea Дрібні комахи з молочнобілими вкритими борошнистим пилком крилами. В СНД є, можливо, 30 - 40 видів. Деякі дуже шкодять рослинам, у тому числі тепличним та кімнатним. Такими є Теплична білокрилка, Цитрусова білокрилка та ін. Підряд ІV. Попелиці - Aphidinea Крилаті або безкрилі комахи з дуже видовженими вусиками. Зверху на черевці, як правило, знаходиться пара так званих сокових трубочок. Часто на рослинах зустрічаються в масовій кількості. Деякі утворюють на листі гали. Багато з них - серйозні шкідники в сільському господарстві. Попелиці - комахи зі складним річним циклом розвитку. Види немігруючі, тобто такі, все життя яких проходить на одному виді рослини, зимують на стадії яйця. Весною личинка, яка виходить із яйця, безкрила, незапліднена самка - основоположниця народжує 50 - 70 личинок, які за деякий час стають дорослими. За літо слідує ряд безкрилих поколінь самок, які розмножуються тільки партеногенетично з живонароджуванням (відкладаються не яйця, а готові личинки). Пізніше в літніх поколіннях з’являються і крилаті особини самок самки-розселювальниці, які переходять на інші екземпляри кормової рослини і тут утворюють нові колонії. Восени наступне покоління попелиць вперше народжує самок і самців. Спарувавшись, вони відкладають зимуючі яйця. У ряду видів цей життєвий цикл ускладнюється зміною кормових рослин. Так, бурякова попелиця весною розвивається на калині і бересті, потім переселюється на буряк, черемхова попелиця - весною на черемшину, літом - на злаках. Відомо приблизно 2500 видів тлі, в СНД - близько 1000. До них відносяться: Хермес, який мешкає на хвойних деревах; Філоксера - шкідник винограду, Кров’яна попелиця - серйозний шкідник яблуні; Черемхова попелиця шкодить злакам, Бурякова попелиця - дуже шкодить бавовнику і городньо-баштанним культурам; Крушинна попелиця - картоплі, помідорам, гречці; Вишнева попелиця. Підряд V. Кокциди - Coccoinea (червці та щитівки) Відрізняються різким статевим диморфізмом: самці з однією парою крил (задні перетворились у дзижчальця), вусиками, ногами, але з редукованим ротовим апаратом; самки безкрилі, часто з редукованими ногами і тілом, у якому зникають межі члеників і диференціація на голову, груди, черевце. Личинки самок, знайшовши потрібну кормову рослину, занурюють у неї хоботок, прикріплюються і, пройшовши процес дегенерації ряду органів, ведуть нерухомий спосіб життя. Багато з них забезпечені залозами, які виділяють воскоподібні речовини для захисту тіла. Ряд видів - шкідники плодових культур, декоративних рослин і деревинно-кущових порід. Залозисті виділення деяких кокцид використовуються людиною. Так, Лаковий червець розводять в Індії для отримання цінного технічного продукту - шелаку. Польська кошеніль виділяє червону фарбу - кармін. У СНД зареєстровано понад 500 видів кокцид. Крім уже згаданих, слід назвати таких представників підряду: Жалівний червець, Австралійський червець, Жолобчастий червець - шкідник цитрусових, В’язовий повстяник, Кермес (на дубі), М’яка несправжньощитівка - на кімнатних рослинах, в оранжереях, Комоподібна щитівка, Вербова щитівка.
Ряд Напівтвердокрилі, або клопи – Hemiptera
Наземні, або вторинноводні комахи. Ротовий апарат колючо-сисний. Крил дві пари, передні - напівжорсткі. У багатьох на задньогрудях пахучі залози. Харчуються клітинним соком рослин, рідше хижаки або паразити-кровососи. Ряд видів - шкідники сільського господарства. Значної шкоди інколи завдає Люцерновий клоп, Буряковий клоп і багато інших. Серед комах з неповним перетворенням клопи, разом з рівнокрилими і прямокрилими - один із великих рядів. Він розділяється на два підряди і приблизно 60 родин, найважливіші з яких разом з деякими представниками наведені нижче. Водні клопи Родина Гребляки - Corixidae. Рослиноїдні. До них відносяться види роду Сигара, Цимація, Корикс. Родина Плавти - Naucoridae. Представник: Плавт. Родина Водяні скорпіони - Nepidae. Представники: Водяний скорпіон, Ранатра. Родина Гладиші - Notonectidae. Поряд із плавтами і водяними скорпіонами, хижаки. Можуть поїдати мальків ставкових риб. Представник: Гладиш звичайний. Родина Плеї - Pleidae. Представник: Плея Ліча. Як і гладиші, це й мініатюрний клоп має кільчасту надуту поверхню тіла, швидко просувається у товщі води за допомогою задніх плаваючих ніг вверх черевцем. Родина Водомірки - Gerridae. Прекрасно пристосовані для пересування на поверхневій плівці води у водоймищах. На широко розставлених довгих ногах клопи начебто ковзають по поверхні води. Хижаки. Харчуються падаючими у воду наземними комахами. Представники: Герис, Лімнопорус. Наземні клопи Родина Клопи-паразити, Блощиці - Cimicidae. Зовнішні паразити теплокровних тварин і людей. Живуть у гніздах птахів, у дуплах, з кажанами, в будинках. Представник: Постільний клоп (Cimex lectularius). Родина Хижаки великі - Reduviidae. Велика родина. Харчуються комахами, висмоктуючи їх. Деякі живляться кров’ю людини. Представники: Хижак кільчастий, Редувій ряжений - у будинках, Тріатома, або Поцілунковий клоп - переносник трипаносомозу людей - хвороби “гагас” у Південній і Центральній Америці. Родина Сліпняки, або Міриди - Miridae. Найбільша родина - до 5 тисяч видів. Назва “сліпняки” пов’язана з відсутністю у цих клопів простих очей. Як правило рослиноїдні. Ряд видів - шкідники сільського господарства. Представники: Клоп люцерновий, Клоп буряковий, Клоп хлібний. Родина Кружевниць - Tingitidae. Найбільші комахи, відрізняються ажурною чашечною структурою хітинового покриву спинної сторони тіла. Рослиноїдні. Деякі шкодять, наприклад, Грушовий клоп. Родина Червоноклопи - Pyrrhocoridae. Представник: Червоноклоп, або Клоп-солдатик. Родина Підкорники - Aradidae. У зв’язку зі способом життя (під корою) тіло сильно сплюснуте. Деякі помітно шкодять, наприклад, Підкорник сосновий. Родина Ромбовики, або Крайовики - Coreidae. Рослиноїдні. Відомі шкідники культурних рослин. Представники: Клоп щавелевий, Крайовик ромбічний. Родина Щитники - Pentatomidae. Відрізняються великим щитком. Велика родина. Відомо близько 2 тисяч видів, у СНД - до 300. Більшість рослиноїдних. Деякі - хижаки, висмоктують інших комах. Серед них американський вид Перилюс, застосовується для боротьби з колорадським жуком. Представники: Шкідлива черепашка (Eurigaster integriceps) - злісний шкідник хлібних злаків, щитник гостроголовий (Елія) - шкідник злаків, Клоп рапсовий - шкідник городніх хрестоцвітих, Клоп італійський, Клоп ягідний, Паломена зелена.
Ряд Бахрoмчастокрилі, або Трипси – Thysanoptera
Дрібні, довжиною від 0,5 до декількох міліметрів, вузькотілі комахи з колючо-сисним ротовим апаратом. Крила вузькі, по краях з бахромою із довгих вій. На кінці лапок довгі втяжні присмоктуючі пухирі, тому трипсів називають пухироногими. Більшість рослиноїдні, харчуються клітинним соком рослин. Деякі шкодять культурним рослинам. Окремі види - хижаки. Винищуючи рослиноїдних кліщів, приносять помітну користь. У світовій фауні відомо близько 4 тисяч видів. Представники: Трипс тютюновий, Трипс пшеничний.
Відділ з повним перетворенням - Holometabola
Надряд Колеоптероїди - Coleopteroidea
Ряд Твердокрилі, або Жуки – Coleoptera
Ротовий апарат гризучий. Передні крила перетворені в жорсткі надкрила - клітри. Личинки камподеовидні або червоподібні. Лялечка вільна. Розміри коливаються від 0,3 мм до 15 см. Надзвичайно різноманітна біологія жуків. Великий ряд, нараховує близько 300 тисяч видів, у СНД - близько 20 тисяч. Ряд поділяється на декілька підрядів, з яких найважливіші - М’ясо- і Різноїдні.
Підряд М’ясоїдні, або Хижі жуки – Adephaga
Сюди відносять жуків, у яких тазики задніх ніг випуклі назад і начебто прорізують на середині черевний стерніт. Родина Жужелиці - Carabidae. Велика родина. Відомо більше 20 тисяч видів. Як і інші м’ясоїдні, хижаки. Деякі корисні як винищувачі шкідливих комах. Наприклад, Красотіл - винищувач гусені на деревах. Звичайні представники: Скакун Карабус, Красотіл, Тинник, Агонум, Амара, Гарпалюс, Жужелиця просяна, Жужелиця хлібна. Родина Плавунчики - Haliplidae. Невеликі (близько 3 мм) водяні рослиноїдні жуки, які живуть у заростях водяних рослин. Представники: Галіплюс, Пельтодигес. Родина Плавунці - Dytiscidae. Велика родина водних хижих жуків, від дрібних, близько 1 мм, до великих, що досягають 5 см у довжину. Відрізняються плавальними задніми ногами, які гребуть синхронно. Крупні види, як Плавунець облямований (Дитискус), можуть шкодити, знищуючи мальків риб. Плавунець Мульник, навпаки, корисний, знищує личинок і лялечок малярійного комара. Звичайні представники: Плавунці - Дитискус і Цибістер, Гребець Агабус, Тинник Илібіус, Мульник Рантус, Ставковик Колімбетес, Пузанчик Гіфідрус, Пірналка Гідропорус. Родина Вертячки - Gyrinidae. У нас представлені невеликою групою видів. Цікаві пристосування до життя біля поверхневої плівки води. Кожне фасеточне око розділене на два. Верхнє пристосоване до бачення в повітрі, над водою, нижнє - у воді. З великою швидкістю, здійснюючи складні колові рухи, рухаються на поверхні води, живляться, як клопи-водомірки, переважно наземними комахами, що падають у воду.
Підряд Різноїдні жуки – Polyphaga
Задні тазики не виступають назад і перший черевний стерніт цільний. Родина Водолюби - Hydrophilidae. На відміну від плавунців, гребуть у воді задніми ногами почергово. Вусики булавоподібні. Багато видів не є добрими плавцями і більше повзають по підводних рослинах. Окремі види живуть у навозі. Живляться рослинними рештками, що розкладаються. Личинки - хижаки. Представники: Водолюб великий, Водолюб малий, Морщинник, або Гелофорус, Єнохрус, Лакобіус. Родина Коротконадкрилі, або Стафіліни - Staphylinidae. Велика родина. Легко відрізнити по сильно вкорочених надкрилах. Переважно хижаки. Живуть у лісовій підстилці, у гниючих органічних речовинах, під корою дерев, у грибах та ін. Представники: Хижак волохатий, Хижак сірий, Синьокрил береговий. Родина Мертвоїди - Silphidae. Більшість мешкає на трупах тварин, у тому числі види родів Могильник - Некрофорус, Мертвоїд - Сильфа. Виняток - чотирикрапковий, що живиться подібно жужелицям Красотілам гусеницями на деревах. Родина Пластинчастовусі - Scarabaeidae. Велика родина, розрізняють дві основні групи видів - навозників і хрущів. Найважливіші представники навозників: Афодій, Геотруп, Калоїд (Онтофаг), Скарабей священний, Копр місячний, Кравчик; хрущі: Жук-носорог, Хрущ травневий, Хрущ червневий, Хрущ мармуровий, Хрущ польовий, Хрущ садовий, Кузька, Хрущ посівний, Хрущ хрестоносець, Гоплія, Вальгус, Оленка мохната, Бронзівка золотиста, Бронзівка смердюча. Багато хрущів, Кравчик серйозні шкідники культурних рослин і лісу. Родина Рогачі - Lucanidae. Загальновідомий великий Жук-олень із сильно розвиненими жвалами у самців. Звичайний Оленьок, або Рогачик. Рідко зустрічається Рогач синій та ін. Живляться соком листяних дерев, що витікає з пошкоджень кори. Родина Ковалики - Elateridae. Відрізняються подовженим вузькоовальним тілом. Перевернуті черевцем догори, вигинають тіло, з легким клацанням підскакують і перевертаються на ноги. Велика родина. Рослиноїди. Личинки (“дротяники”) розвиваються в гнилій деревині і в грунті. Грунтові пошкоджують підземні частини рослин. Представники: Ковалик широкий, Ковалик хрестоносець, Ковалик посівний, Ковалик хлібний, або смугастий. Родина Златки - Buprestidae. Зовні трохи нагадують коваликів. Деякі яскраво забарвлені. Личинки багатьох видів роблять ходи під корою дерев і в деревині. Деякі шкодять деревинно-кущовим рослинам. Представники: Златка велика соснова, Златка вільхова, Златка вузькотіла. Родина М’якотілки - Cantharidae. Характеризуються порівняно м’якими покривами тіла. Переважно хижі. Представники: М’якотіл (Кантарис), Світляк. Родина Випушкові - Melyridae. Близькі до м’якотілок, але мають менші розміри. Звичайно малахіто-зеленого або яскраво-червоного забарвлення. Родина Пістряки - Cleridae. Яскраво забарвлені. Хижаки. Личинки Бджоложука знищують личинок і лялечок медоносної бджоли, спричиняючи значну шкоду бджільництву. Представники: Бджоложук, Мурахожук. Родина Шкіроїди - Dermestidae. На сухих трупах, у гніздах птахів, у норах ссавців, у гніздах ос і бджіл. Шкідливі види: Шкіроїд шинковий, Шкіроїд хутряний, Шкіроїд музейний (Антренус). Родина Карапузики - Histeridae. Живуть у навозі, на трупах, під корою дерев та ін. Хижаки. Живляться личинками мух та іншими комахами. Представники: Карапузик, Трупник. Родина Сонечок - Coccinellidae. Переважно хижаки. Дорослі жуки та личинки деяких видів у великій кількості знищують попелиць і інших шкідливих комах, з успіхом використовуються у біологічній боротьбі зі шкідниками сільського господарства. Представники: Сонечко семикрапкове, Сонечко двокрапкове, Родолія. Родина Вузьконадкрилки - Oedemeridae. Жуки середнього розміру, з довгим, вузьким тілом та м’якими покривами. Розвивається личинка в деревині, яка гниє, або в підстилці. Жуки досить часто мешкають на квітах. Представники: Вузьконадкрилка товстонога, Вузьконадкрил великий. Родина Наривники - Melonidae. У гемолімфі присутня їдка з неприємним запахом отруйна речовина - кантаридин. Потрапивши на шкіру, викликають опіки. Розвиток у наривників - гіперметаморфоз. Більшість рослиноїдні, деякі (Мілябрис, Епікаута) корисні тим, що личинки їх виїдають яйця в глечиках саранових. Личинки Майки - шкідники бджільництва. Сюди ж відноситься Шпанська мушка - жук, що об’їдає листя ясеня. Родина Шипоноски, або Горбатки - Mordellidae. Часто зустрічаються на квітах. Личинки в сухій деревині або тканинах рослин. Дрібні, темнозабарвлені жуки. Родина Пилкоїди - Alleculidae. Мають характерні дрібногребінчасті кігтики. Мешкають на квітах. Розвиваються личинки у трухлявій деревині або в грунті на коренях рослин. Деякі види шкодять сільському господарству. Представники: Пилкоїд рудолапий, Пилкоїд сірий. Родина Чорнотілки - Tenebrionidae. Велика родина, багато представлена у степах та пустелях. Деякі живуть під корою дерев. Личинки, що називаються несправжньодротяниками, можуть пошкоджувати підземні частини культурних рослин. Відомі шкідники зерна, борошна, музейних колекцій. Представники: Хрущак борошняний, Медляк піщаний, Бляпс, Гнаптор. Родина Вусачі, або Скрипуни - Cerambycidae. Велика родина. Личинки багатьох видів, подібно личинкам златок, знаходяться у деревині. Більшість - серйозні шкідники лісу. Представники: Вусач дубовий малий, Скрипун сірий довговусий, Рагій, Вусач домовий, Вусач червонокрилий, Вусач мускусний, Коренеїд. Родина Листоїди - Chrysomelidae. Велика родина. Рослиноїдні. Ряд видів (Колорадський жук, Хрестоцвіті блішки, Щитоноски, П’явиця) відносяться до серйозних шкідників сільського господарства. У нас звичайні також Клітра, Прихованоглави, Хризомела, Листоїд осиковий, Листоїд гречковий, Листоїд вільховий, Козявка, Козявочка лататтєва. Родина Зернівки - Bruchidae. Личинки розвиваються в насінні, головним чином бобових. Зернівка горохова, Зернівка квасолева - небезпечні шкідники відповідних культур. Родина Довгоносики, або Слоники - Curculionidae. Велика родина. Рослиноїдні. Багато шкідників культурних рослин. До них відносяться: Довгоносик буряковий, Квіткоїд яблуневий, Сітона, Насіннєїд (Апіон), Довгоносик амбарний, Довгоносик жолудевий та багато інших. Родина Короїди - Ipidae. Велика родина. Живуть під корою та в товщі кори дерев. Масові шкідники лісу. Представники: Короїд-друкар, Заболоник, Коренежил, Лубоїд. Надряд Нейроптероїди - Neuropteroidea Ротовий апарат гризучого типу. Крила з сітчастим жилкуванням. Усі грудні сегменти вільні, передньогруди добре розвинені. Личинки камподеоподібні. Лялечка вільна. Діляться на три ряди - великокрилих, верблюдок і сітчастокрилих, з яких тут розглядаються два останніх. |
|
Всього коментарів: 0 | |