Головна » Статті » Систематика комах

У категорії матеріалів: 19
Показано матеріалів: 16-18
Сторінки: « 1 2 ... 4 5 6 7 »

Сортувати за: Даті · Назві · Рейтингу · Коментарям · Переглядам

Ознайомившись із особливостями будови тіла, можна перейти до визначення виду тієї або іншої комахи.

Особливості будови великих комах можна побачити неозброєним оком. Проте багато комах порівняно невеликого розміру, тому деталі їх будови можна роздивитись лише за допомогою збільшувальної лінзи, препарувальної лупи або бінокуляра (МБС-1, МБС-2).

Щоб полегшити визначення видів дрібних комах, їх наколюють на ентомологічні булавки. Метеликів спочатку розправляють і висушують на ентомологічній розправилці, що дає можливість краще роздивитись особливості жилкування і малюнок крил комахи.

Дуже дрібних комах - попелиць, червеців, мурашок та інших - розглядають на предметному скельці з допомогою препарувальної лупи або бінокуляра.

Незважаючи на величезну різноманітність форм комах, загальна будова тіла їх однакова. Проте комахи різних рядів мають багато відмінностей і специфічних особливостей у своїй будові. Тому спочатку треба визначити підклас і ряд, до яких належить певна комаха, а потім уже - її родину і вид.

Для цього слід звернутися до таблиці для визначення підкласів і рядів комах.

Усі таблиці визначника побудовані за шведською системою, яка полягає в зіставленні і порівнянні двох протилежних ознак (тези і антитези). Теза позначається цифрою перед  дужками, антитеза - цифрою в дужках.

Визначення в кожній таблиці починається завжди з першої тези. Коли наведена в тезі ознака відповідає певній ознаці будови тіла комахи, яку ми визначаємо, тоді цю тезу приймаємо і читаємо підряд текст наступної тези. Якщо в тексті першої тези немає ознак нашої комахи, читаємо текст антитези, позначеної цифрою, яка стоїть у дужках біля тези.

Уважно читаючи текст даної таблиці, приймаємо ті тези або антитези, в яких знаходимо ознаки будови комахи, усі проміжні тези, якщо вони є, минаємо. Визначивши ряд, до якого належить комаха, звертаємось до відповідної таблиці для визначення підрядів і родин. Користуватися таблицями для визначення видової назви комахи допомагають малюнки деталей будови і загального вигляду комах.

У тексті тези перед видовою назвою комахи подані основні відомості про особливості будови, умови життя і практичне значення даного виду комах.

Великі ряди комах (метелики, перетинчастокрилі, жуки, двокрилі тощо) вміщують менші групи - підряди і багато різних родин. Разом з тим є й малі ряди, які в нас налічують лише кілька видів (скорпіонниці, богомоли, терміти та ін.).

Складність таблиці залежить від кількості родів і видів даного ряду комах. Так, таблиця для визначення термітів дуже проста, тому що в Україні поширений лише один вид цих комах. Визначивши ряд, ми відразу визначаємо й вид. Покажемо на прикладі, як користуватися таблицями. Визначивши ряд, до якого належить комаха, наприклад, клоп, визначаємо її родину - щитники. Відкриваємо таблицю для визначення видів клопів-щитників. Читаємо першу тезу:

“1(8). Щиток великий, закриває зверху все черевце...”

Оскільки у визначуваного виду клопа щиток короткий і не закриває зверху всього черевця, ця теза не відповідає його ознакам. У цьому разі минаємо наступну тезу і читаємо текст антитези 8:

“8(1). Щиток закриває не більш як 2/3 довжини черевця”

Текст антитези відповідає ознакам нашої комахи, тому читаємо підряд наступну тезу:

         “9(10). Тіло трав’яно-зелене, широке...”

Наша комаха не зеленого кольору, тому читаємо антитезу 10:

“10(9). Тіло не трав’яно-зелене”.

Цей пункт підходить -  читаємо наступну тезу 11.

“11(12). Тіло темно-синє, з металічним блиском, з червоним або оранжевим малюнком... Клоп капустяний (Eurydema ventralis).

Ми визначили видову назву даної комахи - клоп капустяний. У дужках - його латинська назва. Таблиці визначника дають можливість визначити види комах лише за дорослою фазою. Визначення комах за личинковою фазою дещо складніше.

Систематика комах | Просмотров: 757 | Добавил: zhmurkoalexandr2016 | Дата: 18.05.2016 | Комментарии (0)

Членистоногих, тіло яких розділене на трьохчленикові груди з трьома парами ходильних ніг і черевце без розвинених кінцівок об’єднують в надкласшестиногих (Hexapoda).

До недавнього часу всіх шестиногих об’єднували в один клас комахи (Insecta). Ряди Collembola, Protura i Diplura вважалися групою безкрилих комах(Apterygota). Але потім з’ясувалося, що представники цієї групи – особлива гілка трахейнодишних, яка пристосувалася до життя в грунті та подібних субстратах. На це вказує наявність у представників цих 3 рядів всередині голови спеціальної капсули, яка утворена оральними складками і в якій розташований ентогнатний ротовий апарат та розташування протоцеребруму над дейтоцеребрумом.

Систематика комах | Просмотров: 1536 | Добавил: zhmurkoalexandr2016 | Дата: 18.05.2016 | Комментарии (0)

Розділ 1. СИСТЕМА КЛАСУ КОМАХИ

1.1.Загальний огляд системи класу Комах

1.2. Правила визначення Комах

Розділ 2.СИСТЕМАТИЧНИЙ ОГЛЯД ВІДКРИТОЩЕЛЕПНИХ КОМАХ(INSECTA - ECTOGNATHA)

2.1. Підклас Крилаті комахи - Pterygota

2.2. Інфраклас Древньокрилі - Palaeoptera

2.3. Ряд Одноденки - Ephemerptera

2.4. Ряд Бабки - Odonatoptera

3.1. Надряд Ортоптероїди - Orthopteroidea

3.2. Таргани - Blattoptera

3.3. Ряд Богомоли - Manteoptera

3.4. Ряд Терміти - Isoptera

3.5. Ряд Веснянки - Plecoptera

3.6. Ряд Прямокрилі - Orthoptera

Систематика комах | Просмотров: 1448 | Добавил: zhmurkoalexandr2016 | Дата: 18.05.2016 | Комментарии (0)

1-3 4-6 ... 10-12 13-15 16-18 19-19