Головна » Статті

Всього матеріалів в каталозі: 180
Показано матеріалів: 106-108
Сторінки: « 1 2 ... 34 35 36 37 38 ... 59 60 »

Комахи - одна з найбільших груп живих організмів на Землі. Описано більше 1 млн. видів комах, які об’єднані в 27 рядів і більше 1000 родин. Щорічно вчені відкривають до 10 тисяч нових видів. Чотири п’ятих списку тварин, які існують на Землі, складають саме комахи. За оцінками деяких учених, комах у природі існує набагато більше – до 10 млн. видів. Найменша кількість комах, яка постійно існує на нашій планеті, складає одиницю з 18 нулями. На кожного жителя Землі їх припадає 260 млн. особин.

Комахи виникли на Землі ще в кам’яновугільний період і через 300 млн. існування не тільки збереглися, але є проквітаючою групою живих організмів як за числом видів і особин, так і за широтою просторового розповсюдження і екологічної диференціації. Вони охоплюють різноманітні екологічні ніші на суші, а деякі види вторинно перейшли у воду і відіграють істотну роль в прісноводних біоценозах.

Науковим засобом оволодіння цим величезним різноманіттям форм життя є систематика, або таксономія, - розділ біології, який розробляє теорію класифікації і розпізнавання тварин та рослинних організмів.

Одне з важливих завдань систематики полягає у встановленні близькоспоріднених взаємовідношень між різними організмами і об’єднання їх за ступенем спорідненості в систематичні категорії, або таксони. На цій основі розроблюється класифікація кожної конкретної групи організмів. Без систематики і її кінцевого результату - класифікації - величезне різноманіття органічних форм сприймалося б як хаотичне накопичення фактів і було б неможливим для розуміння, вивчення і практичного використання.

У систематиці значне місце займає діагностика, яка опрацьовує питання опису всіх існуючих видів на всіх стадіях їхнього розвитку, регіональні норми й вимоги до опису ознак певних таксонів, а також до складання таблиць для їхнього визначення.

Біологічна номенклатура в систематиці розробляє кодекс міжнародних правил раціонального найменування видів та інших систематичних категорій, визначає принципи для створення універсальної системи наукових назв організмів, упорядкування питань синоміміки і т.д.

Сучасна систематика є синтетичною наукою, що розвивається в тісному зв’язку з еволюційною морфологією, екологією, біохімією, генетикою та біогеографією і використовує методи дослідження цих наук.

Систематика робить значний внесок у теоретичну біологію, еволюційну теорію, охорону навколишнього середовища.

Досвід, накопичений кафедрою зоології Харківського державного педагогічного університету ім. Г.С.Сковороди, свідчить на користь вивчення систематики комах безпосередньо на польовій практикі з зоології безхребетних, оскільки її завдання побудовані головним чином на ентомологічному матеріалі. Збори комах та спостереження за ними в природній обстановці, систематизація матеріалу зібраного матеріалу, дозволяє впродовж часу, відведеного за навчальним планом, ознайомитися з усіма основними рядами і багатьма родинами, запам’ятати декілька десятків видів, широко розповсюджених в різних біотопах.

Досвід роботи з студентами в польових умовах і лабораторії показує, що ряди і родини комах, легко запам’ятовувати за габітусом. Переважну їх більшість можна визначати за допомогою лупи чи бінокуляра, без глибокого вивчення морфології.

Визначення комах проводять за різними типами визначників, атласами та шляхом порівняння з фондовими ентомологічними колекціями, де комахи визначені до виду кваліфікованими спеціалістами.

В даних методичних рекомендаціях наведені правила визначення комах та характеристика найбільш розповсюджених рядів і родин комах на території України та Харківщини.

Систематика комах | Просмотров: 533 | Добавил: zhmurkoalexandr2016 | Дата: 18.05.2016 | Комментарии (0)

 

Такий поширений у всьому світі харчовий продукт, як куряче яйце, ніяк не міг не привернути увагу вчених, які в останні десятиліття із захопленням вивчають все, до чого можуть дотягнутися, включаючи і ту їжу, яку ми їмо.

Зрозуміло, така інформація, як користь і шкода курячих яєць є вельми затребуваною багатьма людьми, тому в різних країнах різні фахівці пильно вивчають все, що пов'язане з цим цінним і поживним продуктом. Взагалі, яйця як продукт харчування вживаються людиною давно. Сучасна людина, для якої просто нав'язливою стала ідея з'ясувати, яка користь і шкода будь-якого продукту харчування, в тому числі і курячих яєць, знає сотні рецептів приготування різних страв, в яких яйце є основним інгредієнтом.
Здоров'я | Просмотров: 522 | Добавил: zhmurkoalexandr2016 | Дата: 17.04.2016 | Комментарии (0)

Жмурко Олександр

Використання Програмно–методичного пакету ˝Систематика комах˝при вивченні курсу зоології безхребетних

Науковий керівник – докт. пед. наук, проф. Бойчук Ю. Д.

Особливістю сучасної освіти є широке використання інформаційних технологій. Вони розширюють можливості засвоєння знань та уявлення про  об’єкти і явища, що вивчаються. Підготовка майбутнього вчителя біології передбачає глибоке оволодіння ним знаннями з систематики комах, яка вивчається в курсі зоології безхребетних, а практичні вміння та навички з визначення комах закріплюються у процесі проходження студентами навчально-польової практики. У природі налічується 1 млн. видів комах, що складає 80% усіх тваринних організмів. Тому розібратися з сучасною систематикою комах – провідне завдання у професійній підготовці майбутнього вчителя біології.

За мету своєї роботи ми поставили створити програмно – методичний пакет (ПМП) для підтримки вивчення систематики комах у курсі зоології безхребетних.

Відповідно до поставленої мети визначили такі завдання: 1) розробити концепцію ПМП «Систематика комах»; 2) розробити шаблонну оболонку ПМП за принципом HTML – програмування; 3) підібрати інформаційний та ілюстрований матеріал для створення ПМП.

Необхідно відзначити, що програмно-методичні засоби навчання мають багато переваг перед такими друкованими, а саме: інтерактивність (можливість організовувати послідовність пред’явлення навчального матеріалу); висока інформативність; швидкість пошуку інформації; мультимедійність; легкість використання інформації; гіпертекстовість (можливість перегляду навчального матеріалу за перехресними гіперпосиланнями); інтегрованість; конструктивність; технологічність (легкість реалізації фахового пакета); наявність вебографії.

Екологія | Просмотров: 389 | Добавил: zhmurkoalexandr2016 | Дата: 26.03.2016 | Комментарии (0)

1-3 4-6 ... 100-102 103-105 106-108 109-111 112-114 ... 175-177 178-180