БУДОВА ТА ПРАВИЛА РОБОТИ З МІКРОСКОПОМ
Мікроскоп складний оптичний прилад, який дозволяє отримувати збільшене зображення об’єктів, які не можна побачити неозброєним оком. В світлових мікроскопах для освітлення використовують промені видимого спектру.
Основні елементи конструкції сучасних мікроскопів – механічна і оптична частини, освітлювальна система.
Механічна частина мікроскопа складається з штативу, предметного столика, револьвера, мікро- і макрогвинтів, тубусотримача.
Штатив є основою до якої прикріплені частини, що складають мікроскоп. Штатив складається з підставки (ніжки) і тубусотримача.
Револьвер може повертатися і служить для зміни об’єктивів.
Макрогвинт, або кремальєра – гвинт грубого піднімання або опускання тубусу для знаходження зображення об’єкта. Чітке зображення наводять за допомогою мікрогвинта. Мікрогвинт – найбільш тонка деталь в штативі мікроскопа, яка може бути легко пошкоджена при необережному поводженні.
Предметний столик необхідний для розміщення об’єкта, що вивчається. В центрі столика знаходиться отвір для проходження світла через об’єкт. На столику є спеціальні клеми для закріплення препарату.
Оптична частина представлена об’єктивами і окуляром, з’єднаних в металевій трубці - тубусі. На них нанесені цифри, які характеризують силу їх збільшення. Об’єктиви бувають сухими і імерсійними. Сухі об’єктиви дають збільшення 8х або 10х (слабкі), 20х (середні); 40х (сильні), і імерсійні – 90х (дуже сильні). Імерсійні об’єктиви можуть працювати тільки в імерсійному середовищі, яким є кедрове масло.
Окуляри також бувають слабкі, сильні, середні і сильні. Найбільш часто вживаються окуляри 5х і 7х (слабкі), 10х (середній) і 15х (сильний).
Загальне збільшення, яке дається мікроскопом, дорівнює помноженню збільшень окуляра і об’єктива (ок.7 х об.8 = 56).
При роботі з мікроскопом слід ураховувати те, що тільки об’єктив збільшує об’єкт, а окуляр лише розтягує зображення, що дається об’єктивом. Відповідно, для отримання більшого збільшення треба завжди віддати перевагу сильному об’єктиву, а не окуляру.
Освітлювальна система складається з рухомого дзеркала, необхідного для напрямлення світлових променів в бік досліджуваного предмета і конденсора – системи лінз, які збирають промені від дзеркала і концентрують їх на досліджуваному об’єкті. Відповідне положення конденсора вибирається за допомогою спеціального гвинта.
Конденсор має діафрагму, яка дозволяє регулювати рівномірне проходження світлових променів і забезпечувати потрібне освітлення об’єкта
Дзеркало має дві поверхні – плоску і ввігнуту. Для отримання більш інтенсивного освітлення при відсутності конденсора користуються ввігнутою поверхнею дзеркала. При роботі з великими і особливо імерсійними об’єктивами застосовують конденсор і плоске дзеркало.
Правила роботи з мікроскопом
Порядок роботи з мікроскопом при малому збільшенні:
1. Мікроскоп встановлюють на відстані 5-10 см від краю стола напроти лівого плеча.
2. Дивлячись збоку, виставити з допомогою повертання револьвера об’єктив малого збільшення.
3. Опустити об’єктив макрогвинтом донизу на відстань 1,5-2 см від предметного столика.
3. Дивлячись в окуляр, максимально освітити поле зору за допомогою дзеркала і конденсора.
4. Поставити препарат на предметний столик покривним скельцем догори.
5. Дивлячись збоку, макрогвинтом опустити об’єктив малого збільшення на 5 мм до поверхні покривного скельця.
6. Дивлячись в окуляр, повільно підняти тубус за допомогою макрогвинта до появи зображення об’єкта в полі зору. Чіткість зображення навести мікро гвинтом. Переміщенням перпарата вибирають найбільш цікаве для вивчення місце.
Примітка:в окуляр необхідно дивитися лівим оком не примружуючи правого !
Порядок роботи з мікроскопом при великому збільшенні:
1. Поставити потрібну зону об’єкта , що вивчається, у центр поля зору.
2. Підняти тубус поворотом макрогвинта на себе.
3. Дивлячись збоку, виставити об’єктив великого збільшення.
...
Читати далі »