Головна » Статті » Екологія

У категорії матеріалів: 37
Показано матеріалів: 22-24
Сторінки: « 1 2 ... 6 7 8 9 10 ... 12 13 »

Сортувати за: Даті · Назві · Рейтингу · Коментарям · Переглядам

В різних країнах надзвичайно інтенсивно досліджується вплив космічних факторів на біосферу Землі та здоров’я людей. Вдалося не тільки довести, що такий вплив існує, але й  зрозуміти, якими шляхами він здійснюється. Ці фактори носять як позитивний, так і негативний характер. Останній підсилюється антропогенним забрудненням біосфери.

.Усі геофізичні та біологічні процеси, що відбуваються на Землі, тісно пов’язані з діяльністю Сонця.  Сонячно-земні зв’язки – це складна і багатоаспектна проблема, яка з давніх часів привертала увагу людей.

Сонячна радіація у оптимальних дозах досить корисна для організму людини. Вона справляє пігменто-і  вітаміноутворюючу (викликає засмаглість, відбувається синтез вітаміну D, бактерицидну (знищуються патогенні мікроорганізми) і загальностимулюючу (посилюється стійкість до хімічних канцерогенів, ризик виникнення пухлин зменшується у 3 рази) дію.

Нам, землянам, пощастило жити біля відносно старої і спокійної  (тобто стаціонарної) зірки, тоді як більшість зірок тієї чи іншою мірою змінні, деякі спалахуючі, а деякі навіть вибухаючі. Наше Сонце світить на диво стабільно протягом принаймні сотні мільйонів років. Навіть незначні зміни в енерговиділенні Сонця були б катастрофічними для земної цивілізації. Фізична  стабільність (з точністю до 0,01 %) сонячного енерговиділення підтверджена спеціальними вимірюваннями за допомогою штучних супутників Землі. Незначні зміни  енерговиділення обумовлені періодичною зміною сонячної активності.

Нестабільність Сонця – причина нестабільності геофізичних та біологічних процесів на Землі (Курочка, Крячко, 1999).

Р.Вольф з Цюріхської обсерваторії понад 300 років тому помітив, що на Сонці відбуваються певні зміни. При цьому мається на увазі не зміни у енерговиділенні, а зміни сонячної активності. Вона визначається кількістю плям на Сонці та кількістю окремих груп плям.

Вольф увів поняття “відносного числа сонячних плям”, як міри сонячної активності. Цією характеристикою користуються і тепер.

Плями – це холодні утворення на сонячній поверхні. Вони існують завдяки потужному магнітному полю, котре обмежує доступ гарячої плазми до цієї області сонячної поверхні.

Екологія | Просмотров: 3433 | Добавил: zhmurkoalexandr2016 | Дата: 16.01.2016 | Комментарии (0)

Забруднення навколишнього середовища впливає на саме дорогоцінне, що створено еволюцією живої матерії, - на генетичну програму людини. Разом з тим забруднення середовища мутагенами охоплює генофонди популяцій всіх видів тварин, рослин, бактерій і вірусів, що населяють біосферу. Збереження і зміцнення біологічних основ людини і всіх живих істот в умовах антропогенної трансформації біосфери потребують точного знання об’єма і характера впливу з боку мутагенів.

Хімічне і, зокрема, радіоактивне забруднення навколишнього середовища збільшує небезпеку збільшення кількості індукованих мутацій в соматичних і статевих клітинах людини. Причому, якщо соматичні мутації збільшують кількість злоякісних пухлин, серцево-судинних захворювань, впливають на тривалість життя та інші морфофункціональні ознаки людей одного покоління, мутації в статевих клітинах проявляються у вигляді спадкових аномалій наступних поколінь.

Розрізняють такі типи мутацій:

  • зміна числа хромосом (хромосомні мутації, більшість з яких летальні);
  • розриви і обміни хромосомним матеріалом ДНК викликають: делеції, інверсії, транслокації фрагментів хромосом;
  • генні мутації – заміна пар основ, додавання або їх делеція;
  • зміна комбінаторики генів;
  • зміна, підвищення лабільності генома за рахунок лабільності мобільних диспергідрованих генів (МДГ);
  • порушення дозрівання м-РНК (викликає помилки транскрипції);
  • порушення експресії генома (гена) (викликає помилки в реплікації).
Екологія | Просмотров: 6774 | Добавил: zhmurkoalexandr2016 | Дата: 16.01.2016 | Комментарии (0)

Електромагнітне поле (ЕМП) – фізичне поле, яке створене електромагнітними зарядами. ЕМП є однією з форм існування матерії. Електромагнітний спектр займає діапазон випромінювання від 0 до 1022 Гц (вищі частоти випромінювання належать до іонізуючих).

Постійне електричне поле створюється нерухомими електричними зарядами і здійснює взаємодію між ними. Характеризується величиною, що зветься напруженістю поля (Е, вольт на метр, В/м). Постійне магнітне поле створюється провідниками з постійним струмом, електричними зарядами або зарядженими частинками, що рівномірно рухаються. Характеризується напруженістю магнітного поля (Н, ампер на метр, А/м). У вакуумі напруженість магнітного поля співпадає з магнітною індукцією (В, тесла, Тл). Значення В визначає силу, що діє в даній точці поля на рухомий електричний заряд і на тіля, що мають магнітний момент.

Екологія | Просмотров: 2262 | Добавил: zhmurkoalexandr2016 | Дата: 16.01.2016 | Комментарии (0)

1-3 4-6 ... 16-18 19-21 22-24 25-27 28-30 ... 34-36 37-37